وبلاگ

تاثیر کفش پاشنه بلند بر پا

Nullam euismod commodo

کفش پاشنه بلند . آثار کفش پاشنه بلند بر پا و ستون فقرات . کفش پاشنه بلند و پیچ خوردگی مچ پا

اغلب زنان گاهی اوقات از کفش­های پاشنه بلند استفاده می­کنند. اگرچه بسیاری از زنان با پوشیدن کفش پاشنه بلند اعتماد به نفس بیشتری کسب می­کنند اما از آسیب های احتمالی که با استفاده مداوم از این کفش­های پاشنه بلند به کمر، پا و اندام تحتانی وارد می­شود، بی­خبرند.

پاشنه بلند چه تاثیری بر نوع راه رفتن دارد:

   پوشیدن کفش­های پاشنه بلند، راستا و وضعیت بدن را تغییر می­دهند. با پوشیدن این نوع کفش­ها تعادل و بالانس بدن به هم خورده و فرد برای حفظ این تعادل باید تغییراتی در ساختار بدنی خود ایجاد کند.

   در هنگام راه رفتن با کفش­های پاشنه بلند، پاها به سمت پایین شیب دارند و این توانایی فرد را برای بلند کردن پا از روی زمین محدود می­کند.

   تغییر در راستای بدنی فرد (با استفاده از کفش پاشنه ­بلند) منجر به فعالیت بیشتر برخی از عضلات اندام تحتانی (از جمله عضلات خم کننده مفصل ران) و نیز مقداری خمیدگی در مفصل زانو شده و همه­ی این تغییرات در کنار هم، سبک راه رفتن فرد را تحت تاثیر قرار می­دهند.

درد پا کفش پاشنه بلند . تاثیرات کفش نامناسبپاشنه بلند چه تاثیراتی بر پا می­گذارد:

   پاشنه بلند باعث بالا آمدن پاشنه و پایین رفتن پنجه پا شده که خود منجر به تمرکز وزن بدن در قسمت سینه­ی پا می­شود. ضمنا به جای اینکه وزن بدنتان به طور یکنواختی در قوسهای پا و اطراف آنها توزیع شود بیشتر به قسمت جلویی پا و انگشتان وارد شده و سبب ناراحتی و اختلال در این نواحی می­شود.

     کفش پاشنه بلند باعث کوتاهی تاندون آشیل می­شود. پاشنه­ های بلند در طولانی مدت باعث فشردگی و جمع شدگی انگشتان و نیز انگشت چکشی می­شوند ضمنا عضلات و مفاصل پا و اندام تحتانی نیز تحت تاثیر قرار گرفته و با گذر زمان به عضلات همسترینگ (عضلات پشت استخوان ران) آسیب­هایی وارد می­شود.

 

 

عوارض شایع ناشی از کفش­های پاشنه بلند:

   پوشیدن کفش های پاشنه­بلند علاوه بر تشدید اختلالات پا، خود می­توانند باعث اختلالات و عوارض جدیدی بشوند. شایع ترین اختلالات که این نوع کفشها ایجاد می­کنند شامل: کوتاهی و سفتی تاندون آشیل، التهاب و درد سینه پا (متاتارسالژیا)، کمردرد، اختلالات عصبی و ناهنجاریهای پا مانند میخچه و پینه، بونیون و انگشت چکشی هستند. استئو آرتریت (آرتروز) زانو عارضه­ی دیگری است که با پوشیدن پاشنه­های بلند تشدید می­شود.

عوارض دیگر شامل برآمدگی و زخم شدن پوست پا است که اگر تحت درمان قرار نگیرد به پینه  ­های دردناکی تبدیل می­شوند. احتمال عفونت قارچی و نیز اختلالات ناخن پا در صورتی که فرد توجه کافی به پای خود نکند وجود دارد.

 

عوارض جدی کفش­های پاشنه بلند:

   شکستگی های استرسی-  با افزایش سن، ترک­ها و شکستگی­ها در استخوان­های پا شایع تر می­شوند ضمنا احتمال پیچ خوردگی مچ پا با پوشیدن کفش­های پاشنه­ بلند بیشتر می­شود.

   با ادامه فشار غیر طبیعی (ناشی از توزیع نامناسب وزن) به سینه پا، احتمال بروز نروما افزایش می­یابد.

 

چگونه درد را به حداقل برسانیم:

   استفاده از کفش­های پاشنه کوتاه (کمتر از 2 اینچ) به میزان قابل توجه­ای درد و فشار را کاهش می­دهد. می­توان از کفی­ها و بالشتک­های مناسب و راحت برای به حداقل رساندن ناراحتی استفاده کرد.

   اگر نوع شغلی که دارید شما را مجبور به استفاده از کفش­هایی با پاشنه­های بلند و خاص می­کند، یاد بگیرید چگونه به شکل صحیح تعادل خود را حفظ کنید تا میزان درد و ناراحتی را تا حد امکان کاهش دهید. تعادل خود را حفظ کنید و سعی کنید بدن خود را صاف و راست نگه دارید.

   عضلات همسترینگ (عضلات پشت ران) را کمی تحت کشش قرار بدهید. کشش و انعطاف پذیری عضلات همسترینگ باعث بهبود درد و ناراحتی شما می­شود. برای کشش عضلات همسترینگ شما می­توانید بر روی زمین بنشینید و پاهای خود را دراز کنید و با دست انگشتان پای خود را بگیرید؛ دقت کنید که در حین انجام این ورزش زانوی شما صاف باقی بماند و خم نشود. این کار را روزانه ۴۰ بار تکرار کنید.

 

نوشته شده توسط : مدیریت
HAMID NAJAFI +98-9127153329